EUROCUP 2015 - juniorská barmanská súťaž

 

IMG 7735

 

V stredu a vo štvrtok, 9. – 10. novembra 2016 sa v priestoroch Športovej haly HA v Prešove uskutočnil 24. ročník medzinárodnej barmanskej súťaže v miešaní nápojov, EUROCUP. Podujatie sa realizovalo pod záštitou AEHT – Asociácie európskych škôl hotelierstva a turizmu, Slovenskej barmanskej asociácie (SKBA) a Prešovského samosprávneho kraja. Hlavným organizátorom súťaže bola Hotelová akadémia v Prešove.

V roku 2016 sa súťaže EUROPUP zúčastnilo 81 súťažiacich z 8 krajín, medzi ktorými nechýbali Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Portugalsko, Slovinsko, Taliansko či Ukrajina. Slovensko reprezentovalo 28 družstiev. Účastníci súťažili v kategórii Klasik v súťaži jednotlivcov a v súťaži družstiev, a v kategórii Flair. V chuťovej a technickej komisii hodnotili licencovaní komisári SKBA a CBA.

 

IMG 3703

 

Na súťažné dianie v Športovej hale HA Prešov na Baštovej ulici bolo zvedavých vyše 1000 divákov, ktorí prišli podporiť svojich favoritov a vytvorili fantastickú atmosféru. Povinnou surovinou pri príprave short drinku bola Finlandia Vodka a tak vstupné kulisy športovej haly pripomínali túto severskú krajinu. Miešané nápoje pripravovali nielen súťažiaci na pódiu s desiatimi (!) barovými pracoviskami, ale tiež profesionálni barmani Roman Redaj a Martin Župina, absolventi HA Prešov, ktorí pripravovali trendové miešané nápoje s využitím inovatívnych postupov a netradičných surovín.

Vyhodnoteniu súťaže predchádzal pútavý kultúrny program žiakov HA Prešov a módna prehliadka žiakov SOŠ podnikania v Prešove.

Víťazom 24. ročníka medzinárodnej barmanskej súťaže juniorov Eurocup sa stalo družstvo SOŠ obchodu a služieb zo Žiaru n/Hronom pred Súkromnou SOŠ EUDUCO z Námestova a SOŠ Jána Bocatia z Košíc.

V súťaži jednotlivcov sa na prvom mieste umiestnila Nina Ľuptáková zo SOŠ obchodu a služieb zo Žiaru n/Hronom. Druhé miesto obsadila Katarína Staseľová zo Súkromnej SOŠ EUDUCO z Námestova a tretie miesto patrí Máriovi Nevelőšovi zo SOŠ Jána Bocatia z Košíc.

Víťazom v kategórii Flair style sa stal Mattia Brambilla z talianskej školy APAF - CFPA v Casargu.

 

IMG 8171

 

 

Kompletné výsledky sú k dispozícii na: 
http://www.hapresov.edu.sk/stranka/aktualny-rocnik

 

Organizátori EUROCUPu sa rozhodli pokračovali vo formáte, ktorý bol úspešne uvedený vlani. Okrem súťaže tak bol počas celého trvania podujatia pripravený bohatý odborný program realizovaný poprednými slovenskými barmanmi. Tomáš Gyén predstavil aktuálne barmanské trendy v príprave miešaných nápojov, Rasťo Kubáň oboznámil účastníkov súťaže s históriou vzniku Martini koktejlu a jeho postupnými premenami, a Martin Župina predstavil ikonický koktejlový Hemingway bar v Prahe. Odborný program pre záujemcov pokračoval aj v piatok 11. novembra 2016 návštevou Cognac Academy v Košiciach.

 

IMG 3141

 

Sprievodným podujatím Eurocupu bol Deň otvorených dverí na Hotelovej akadémii v Prešove. Ten sa uskutočnil vo štvrtok 10. novembra. Počas Dňa otvorených dverí boli pre návštevníkov pripravené ukážky odborných zručností žiakov a vystavené boli ukážky slávnostných tabúľ. Sprievodcovia ponúkli návštevníkom prehliadku školy spojenú s prezentáciami odbornej praxe na Slovensku i v zahraničí, doplnenú o úspechy školy. Záujemcovia o štúdium na Hotelovej akadémii Prešov mali príležitosť spoznať priestory a oboznámiť sa s aktivitami, ktoré škola realizuje.

Medzinárodná barmanská súťaž juniorov v miešaní nápojov EUROCUP datuje svoj vznik do r. 1993. Jej domovským stánkom boli postupne priestory Interhotela Dukla v Prešove, Divadlo Jonáša Záborského, Mestská športová hala a od. r. 2011 Športová hala Hotelovej akadémie Prešov. Počas 23 ročníkov na Eurocupe súťažili mladí barmani nielen zo Slovenska, ale tiež z Českej republiky, Dánska, Fínska, Chorvátska, Írska, Litvy, Luxemburska, Macedónska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Portugalska, Rakúska, Slovinska, Srbska, Švajčiarska, Švédska, Talianska, Ukrajiny, a spoza oceánu z Mexika. Viacerí z nich sa dnes barmanstvu venujú profesionálne.

 

IMG 3336

 

Počas ostatných ročníkov sa organizátorom v spolupráci s partnermi darí napĺňať ambíciu vytvoriť podujatie, ktoré okrem súťaženia ponúka príležitosť pre odborný rast mladých barmanov. Vďaka tomu si Eurocup získal vysoký kredit a je aktuálne najväčšou súťažou pre mladých barmanov na Slovensku a svojím rozsahom sa radí medzi najväčšie podujatia svojho druhu v Európe.

 

 

Fotogaléria

 

 

Hlavní partneri

Kontakt

Slovenská barmanská asociácia

Brezová 14

071 01  Michalovce

Slovenská republika

Minigaléria

JoomShaper